Гирі: класифікація і вимоги до них, Добір і правила експлуатації ваговимірювального обладнання, Класи гир, Організація торгівлі - Апопій В.В. Бібліотека українських підручників

15.3.3. Гирі: класифікація і вимоги до них

Класи гир

Гирі — це встановлені законом міри маси, які слугують для визначення кількості товарів на важільних вагах. Залежно від ступеня точності гирі поділяються на сім класів. Так, гирі 1-го класу точності застосовують для мікрохімічних і хімічних аналізів вищої точності; 3-го класу — для зважувань дорогоцінних металів; 4-го класу — зважувань медикаментів; 5-го класу — для торгових і господарських зважувань. За призначенням їх поділяють на гирі загального призначення (звичайні), умовні і взірцеві.

Гирі загального призначення застосовують для вимірювання маси на циферблатно-гирьових настільних вагах. Виготовляють їх з чавуну або вуглецевої сталі масою 5, 10, 20, 50, 100, 200,500 г і 1,2,5,10 кг. Гирі 5 і 10 кг мають форму циліндрів з дужкою, а інші — форму циліндра з голівкою. На гирі наносять позначення їх меси. Всередині гир (крім гирі 5 г) роблять підгоночну порожнину. Після повірки гирі в неї вставляють пробку з м'якого металу і ставлять клеймо державної повірки. Гирі випускають комплектами для певних типів вагів. До складу комплекту включають по дві гирі, вага яких починається з цифри 2 (20, 200 тощо). Для того щоб не порушувались межі зважування, до комплекту включають тільки ті гирі, маса яких менше вантажопідйомності вагів. Наприклад, для ваги ВИ-1 ОЦІ ЗМ в комплекті потрібно мати такі гирі: 1,2,2, 5 кг.

Умовні гирі використовуються при зважуваннях на шкально-гирьових товарних вагах. Виготовляють їх з чавуну (масою 1, 2, 5 кг) або сталі (масою 100, 200, 500 г) у вигляді низького прямого циліндра з радіальним вирізом, що дозволяє встановлювати гирю на гиретримач. На поверхні умовних гир позначена умовна маса в кілограмах і відношення номінальної маси до умовної в цифровому виразі (наприклад 1:100). Отже, гирею номінальною масою 1 кг можна врівноважити на товарних вагах вантаж 100 кг. Тому такі гирі називають умовними. Умовні гирі, як і гирі загального призначення, мають підгоночну порожнину і надходять у комплекті з вагою. Наприклад, для вагів ВП-500 Г13 в комплекті передбачена така кількість гир умовної маси: 10, 20,20,50, 100, 100,200 кг.

Взірцеві гирі використовуються органами Держспоживстандарту для повірки вагів і гир на точність і відрізняються високою точністю.

В процесі зважування слід користуватися лише гирями, що пройшли державну повірку, мають відповідне тавро і входять до комплекту даних вагів.

Гирі, які застосовуються з вагами, повинні бути очищені від бруду і не мати пошкоджень поверхні та повірочного тавра. Забороняється навішувати або наклеювати на гирі сторонні предмети та наносити надписи, а також ставити гирі на обидві площадки вагів і визначати масу товару відніманням маси гир. При зважуванні необхідно користуватися якнайменшою кількістю гир.

Зважування на настільних циферблатних вагах товару, маса якого більше за показання по шкалі, виконується із застосуванням гир: для вагів з найбільшим значенням діапазону зважування 10 кг — 1, 2 та 5 кг; для вагів з найбільшим значенням діапазону зважування 2 кг — 200 г, 500 г та 1 кг. Заміна гир з указаною номінальною масою на гирі з меншим значенням номінальної маси не припускається.

Після зважування забороняється залишати гирі на площадці вагів. У кінці робочого дня гирі необхідно очистити від забруднення м'якою щіткою або чистою тканиною. Для видалення бруду гирі промивають теплою водою з милом і насухо протирають м'якою ганчіркою. Не можна змащувати гирі маслом або чистити металевою щіткою, а також використовувати їх не за призначенням.

15.3.4. Добір і правила експлуатації ваговимірювального обладнання