Організація продажу товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі, Особливості продажу товарів через торговельні автомати, Організація торгівлі - Апопій В.В. Бібліотека українських підручників

Організація продажу товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі

Суб'єкт господарювання, у підпорядкуванні котрого є пункт продажу дрібнороздрібної торговельної мережі, може здійснювати продаж товарів лише за умови наявності на всі товари, які реалізовуються в ньому, відповідних приймальних документів із зазначенням найменування, кількості, ціни, підписаних керівництвом підприємства або матеріально відповідальною особою, які фактично підтверджують легальність їх походження (належним способом оформлені накладні, рахунки-фактури, транспортні накладні, приймальні акти, забірні листи, завірені печаткою суб'єкта господарювання копії сертифікатів відповідності або свідоцтв про визнання іноземного сертифіката, копії гігієнічних висновків, документи, що засвідчують відповідність якості товарів вимогам нормативних документів тощо).

Особливі вимоги висуваються в разі реалізації в таких пунктах продажу продукції громадського харчування, на кожну партію якої повинне оформлятися належним чином оформлене посвідчення про якість, а також документ про якість одержаної продукції і ціни за одиницю розфасовки або ваги продукції.

У разі, якщо товари надійшли на реалізацію від громадянина-суб'єкта підприємницької діяльності, вони повинні мати ярлик із зазначенням його прізвища, поштової адреси, номера документа, який засвідчує якість товару.

Приймання та продаж у підприємствах дрібнороздрібної торговельної мережі товарів, які надійшли без таких супровідних документів, а також товарів з простроченими термінами реалізації заборонені.

У стаціонарних пунктах дрібнороздрібної торговельної мережі повинні дотримуватися загальні вимоги до організації торгово-технологічного процесу, в тому числі щодо зберігання товарів, їх підготовки до продажу, реалізації товарів. Так, перед початком торгівлі необхідно перевірити справність ваговимірювальних приладів, електронних контрольно-касових апаратів та інвентарю; усі отримані товари повинні бути розпаковані, розкладені на прилавках і полицях обладнання павільйону чи палатки або на робочій частині кіоску (робочою частиною в кіоску називається робоче місце продавця разом із викладеними на ньому товарами). При цьому забороняється зберігати продовольчі товари на підлозі у відкритій тарі, а також тримати в пункті продажу сторонні речі.

Зразки реалізовуваних товарів (і продукції громадського харчування) повинні виставлятися з урахуванням санітарних правил і вимог товарного сусідства; у разі, якщо продукція громадського харчування або продовольчі товари не мають упаковки, їх потрібно вкрити від пилу прозорою плівкою. Необхідною умовою правильної організації процесів продажу товарів на підприємствах дрібнороздрібної торговельної мережі є наявність належно оформлених ярликів цін та надання покупцям необхідної доступної та достовірної інформації. Тому всі зразки товарів, які є в продажу, повинні бути виставлені у видному для покупців місці і мати ярлики ЦІН (цінники). Крім того, всі реалізовані товари повинні мати нанесену письмово українською мовою інформацію, зміст якої відповідає вимогам ст.18 Закону України "Про захист прав споживачів".

Працівники підприємства дрібнороздрібної торговельної мережі повинні надавати покупцям повну можливість відібрати товар, ознайомити їх з особливостями, якістю та правилами користування товарами. Для забезпечення відпуску покупцям товарів повною мірою та вагою ваговимірювальні прилади мають бути на видному для покупця місці.

Покупець має право на вільний вибір товару, перевірку його якості, міри, ваги та ціни. На вимогу покупця продавець зобов'язаний надати йому можливість перевірити вагу відпущеного товару, а також ознайомитися з документами, які підтверджують ціну та якість товару.

Відпуск товарів покупцям у підприємствах дрібнороздрібної торговельної мережі проводиться за готівку.

Нефасовані продовольчі товари та продукція громадського харчування повинні відпускатися (передаватися) покупцеві упакованими в папір, паперові серветки, поліетиленові кульки харчового призначення або в тару покупця, непродовольчі товари — в папір, коробки, поліетиленові кульки, інший пакувальний матеріал. При відпуску товарів заборонено змушувати покупців до придбання будь-яких додаткових товарів або одержання замість здачі будь-яких товарів.

У разі продажу товару або продукції громадського харчування неналежної якості продавець зобов'язаний замінити їх на якісні або повернути покупцеві сплачені гроші.

Особливості продажу товарів через торговельні автомати

Застосування для продажу товарів торговельних автоматів дозволяє здійснювати реалізацію товарів у будь-який час доби, коли магазини закриті; при цьому товари відпускаються дуже швидко.

Торговельні автомати, як правило, установлюють на вулицях, у парках, на стадіонах, на виробничих підприємствах (на відкритій місцевості або в закритих приміщеннях). При встановленні торговельних автоматів на відкритій місцевості можливість їх експлуатації обмежується тривалістю теплого сезону року.

Через автомати доцільно реалізовувати товари масового і стійкого попиту, які мають відносно невисоку ціну і стандартну форму або визначене дозування. Основний асортимент товарів при продажу через торговельні автомати включає гарячі (чай, кава, какао-напій) і прохолодні напої (газована вода, квас, соки, безалкогольні напої типу "Пепсі", "Кока-кола" та ін., які реалізовуються як на розлив, так і в дрібній упаковці), кондитерські і хлібобулочні вироби, бутерброди, штучні бакалійні і кондитерські товари, олію, окремі непродовольчі товари частого попиту, газети, листівки, конверти, аудіо- та відеокасети, тютюнові вироби та ін. У практиці зарубіжної торгівлі через торговельні автомати реалізовуються тютюнові, кондитерські вироби, різноманітні напої, молоко, морозиво, готові до вживання м'ясні, рибні, овочеві страви, промислово упаковані непродовольчі товари тощо.

Сучасні торговельні автомати забезпечують продаж різноманітних товарів у поєднанні з наданням послуг щодо рекламування різної продукції, діяльності тих чи інших фірм, видавання довідок та ін. Торговельні автомати (і напівавтомати) виконують функції, пов'язані із прийманням грошей, забезпеченням можливості вибору товару покупцем, здійсненням підготовки товару до продажу (наприклад приготування напою, підігрівання охолоджених страв), управлінням роботою секції видавання товару, видаванням здачі і товарного чека тощо.

Організація продажу товарів через торговельні автомати пов'язана з необхідністю їх товаропостачання і технічного обслуговування, яке покладається на механіків-експлуатаційників. За кожним з таких спеціалістів закріплюється певна група автоматів (до 20 од.). В обов'язки механіка-експлуатаційника входить технічне обслуговування апаратів, вчасне поповнення запасів товарів чи сировини для їх приготування, збір і здавання грошової виручки. Технічне обслуговування проводиться з метою забезпечення безперервної роботи закріплених торговельних автоматів, утримання автоматів у справному стані, здійснення регулювання автоматів для додержання точного відпуску товарів, вжиття заходів для забезпечення збереження товарно-матеріальних цінностей, а також запобігання псуванню товарів у випадку виходу автомата з ладу.

Дальший розвиток торгівлі через торговельні автомати пов'язаний з розробкою нових їх конструкцій, виробництвом універсальних торговельних автоматів для одночасного продажу кількох видів товарів, підвищенням надійності їх експлуатації, зменшенням вартості та експлуатаційних витрат в умовах зростання тарифів на електроенергію тощо.