Стелажі, Організація торгівлі - Апопій В.В. Бібліотека українських підручників

Стелажі

Стелаж (нім. Stellage) — пристрій для зберігання предметів і штучних матеріалів, що складається з полиць (настилів), закріплених у кілька ярусів на стійках каркасів.

Залежно від призначання стелажі поділяються на універсальні і спеціальні. Універсальні стелажі використовуються для зберігання різноманітних штучних чи затарених продовольчих і непродовольчих товарів, а також товарів на піддонах. За своєю конструкцією вони являють собою просторову конструкцію, яка складається з вертикальних і горизонтальних пов'язей, що утворюють комірки.

На складах оптових баз споживчої кооперації з висотою 6 м для зберігання продовольчих і непродовольчих товарів на піддонах використовуються універсальні стелажі поличні збірно-розбірні типів СТ-1М та СТ-2М. Кожний з цих типів стелажів складається з однієї крайньої, однієї і більше приставних секцій. Секція — це частина стелажа, яка складається з двох і більше комірок, які повторюються по висоті, в які розміщується вантаж. Конструкція цих стелажів забезпечує можливість їх використання в механізованих складах.

Секції стелажів типу СТ-1М мають по шість рам, а секції стелажів типу СТ-2М — по чотири рами. Кожний тип стелажів має дві модифікації: СТ-1М-1, СТ-2М-1 — однорядні та СТ-ІМ-П, СТ-2М-ІІ — дворядні. Дворядні компонуються з двох однорядних, з'єднаних між собою по довжині.

Висота комірки стелажів установлюється залежно від висоти вантажу з піддоном. Габарити секції стелажа, мм: довжина — залежно від кількості секцій; ширина 860 — однорядні; 1705 — дворядні; висота 4000 — однорядні і дворядні.

Для зберігання продовольчих і непродовольчих товарів на складах з висотою до 4 м призначені стелажі типу ЦВ-109 (однорядні) і ЦВ-110 (дворядні). Габарити секції стелажа, мм: довжина — залежно від кількості секцій; ширина — 860; висота — 3000.

Спеціальні стелажі призначені для зберігання певних видів товарів (прокату металів, труб, килимів, автопокришок тощо). Спеціальні стелажі за своєю конструкцією поділяються на стоякові, консольні, елеваторного типу.

Стоякові стелажі мають вигляд кількох одноярусних комірок, утворених двома рядами дерев'яних або металевих стояків, які закріплені на горизонтальному брусі. Ці стелажі призначені для зберігання великої кількості металовиробів, місткість комірки становить 20—60 т, обслуговування — мостовими (в закритих приміщеннях) і козловими (на відкритих майданчиках) кранами.

Консольні стелажі (стаціонарні, пересувні, однобічні, двобічні) являють собою зварену раму — стінку, до якої перпендикулярно приварюються полиці-консолі, сусідня (по вертикалі) пара яких становить комірку. Кількість ярусів 5—8, комірок 10—16. Якщо замість полиць установлені штирі чи балки, такі стелажі завантажують автомобільними покришками, бухтами дроту та іншими полими виробами, які насаджують на штирі і зберігають у підвішеному стані. При зберіганні вантажів на консольних стелажах використовують крани-штабелери, електро- та автонавантажувачі.

Стелажі елеваторного типу виготовляють у вигляді витягнутої вертикальної конструкції, що складається з вантажонесучих штанг, полиць, ковшів, шарнірно прикріплених до двох замкнено-кільцевих ланцюгів, які натягнуті на привідний і ведений шківи. Такі стелажі використовуються для зберігання швейних виробів: одяг підвішується на плечиках, переміщуються товари по вертикалі за допомогою електроприводу та місцевого кнопкового керування.

За видом матеріалу, з якого виготовлені стелажі, їх поділяють на металеві, залізобетонні, дерев'яні, комбіновані. На сучасних складах поширені металеві стелажі завдяки їх міцності, великій вантажонесучій спроможності, пожежній безпеці. Дерев'яні і комбіновані (металевий каркас з дерев'яними полицями і боковими стінками) стелажі використовують у складах невеликої висоти завдяки швидкості виготовлення, легкості складання-розбирання, порівняно низькій вартості. Недоліком таких стелажів є невелика вантажонесуча здатність, короткий термін експлуатації, пожежна небезпека.

За загально-конструктивною ознакою стелажі поділяються на збірно-розбірні (виготовляються з прокату дрібних і середніх профілів, в тому числі з перфорованих уніфікованих деталей) і нерозбірні — залізобетонні і металеві зварні. Доцільніше використовувати збірно-розбірні стелажі, які виготовлені з перфорованих уніфікованих деталей і завдяки цьому мають переваги: за рахунок перфорації маса металоконструкції зменшується на 20 % без змінений міцності, а складання стелажів проводиться раціональним способом — з'єднання деталей болтами, що дозволяє швидко змінювати розміри комірок залежно від розмірів вантажів.

Більшість стелажів призначено для зберігання товарів на уніфікованих піддонах розмірами 1200 х 800 мм у відповідних їм комірках (1400 х 900 мм, висота 450-1500 мм).

За конструкцією вантажонесучої поверхні стелажі поділяються на поличні, безполичні, гребінчасті, конвеєрні.

Поличні стелажі найпоширеніші і призначені для зберігання різноманітних товарів. Вони складаються з кількох рядів горизонтальних чи похилих полиць з настилом, які закріплюються на каркасі стелажа. їх використовують для складування товарів у тарі чи упаковці, а також товарів, що укладені на піддонах.

Безполичні стелажі з метою економії металу і деревини суцільного настилу полиць не мають. У них розміщуються вантажі, що розміщені на піддонах. Піддони в комірках спираються не на полиці, а на профільні металеві кутники, приварені до вертикальних стінок стелажа.

Протилежністю безполичних стелажів є гребінчасті стелажі, в яких роль полиць виконують часто розташовані металеві смуги чи дерев'яні рейки, у просвіти між якими входить вилка крана-штабелера чи навантажувача. У комірки таких стелажів вкладають тарно-штучні вантажі невеликих розмірів, сформованих у пакети без піддонів. При використанні таких стелажів зникає потреба в піддонах, які забирають до 15—25 % корисної місткості стелажа і на виготовлення яких потрібно багато дефіцитного матеріалу. Конвеєрні стелажі оснащуються елементарним конвеєром, який пересуває вантаж уздовж стелажа. Такі стелажі призначені для зберігання вантажів порівняно малої кількості назв, але великої оборотності.

За ступенем рухомості стелажі бувають стаціонарні, напівстаціонарні і нестаціонарні. Стаціонарні стелажі (залізобетонні і металеві замонолічені з підлогою) мають високу стійкість, велику вантажонесучу здатність, довгий термін експлуатації. Вада — неможливість переміщення за потреби на нове місце.

Напівстаціонарні стелажі поділяються на пересувні і рухомі. Пересувні стелажі пересуваються за допомогою механізмів, а рухомі (на повітряній подушці) — переміщуються завдяки нагнітанню компресором повітря в простір під днищем, яке піднімає стелаж на 1-2 мм, що дозволяє без особливих зусиль пересувати його вручну.

До нестаціонарних стелажів відносять стелажі-контейнери, конструкція яких поєднує обладнання для зберігання вантажів та пристрій для їх транспортування.

За ступенем і характером рухомості вантажу в стелажі можна виділити стелажі з нерухомим зберіганням вантажу і рухомим зберіганням вантажу (з гравітаційним і примусовим характером рухомості вантажів). Гравітаційні стелажі мають нахилені під кутом 3—5° полиці, вантажонесучими елементами яких є ролики, повітряні подушки. Вантажі (на піддонах, в ящиках, бочках) переміщуються під дією сил гравітації від завантажувального до розвантажувального кінця стелажу. Завантаження і розвантаження стелажів здійснюється за допомогою підйомно-транспортних механізмів.

Основними перевагами таких стелажів є досягнення ідеальної черговості приймання-відпускання вантажів, оптимальніше використання площі і місткості складу" усування витрат на внутрішньо-складське переміщення вантажів. У стелажах з примусовим переміщенням вантажів застосовують конвеєри.

За ознакою напряму і характеру навантаження-розвантаження і ступенем доступу до вантажів стелажі бувають з повздовжньо-торцевим, вертикальним, поперечно-глибітним, поперечно-плоским навантаженням-розвантаженням. До групи стелажів з повздовжньо-торцевим навантаженням-розвантаженням належать гравітаційні стелажі і з примусовим переміщення" вантажів.

Стелажі з вертикальним навантаженням-розвантаженням мають вигляд вертикальної системи щільно розміщених стелажів. Вантажі переміщують стрічковими конвеєрами, передавальними візками, обладнаними каретками з підйомними столами, перевантажувачами, зіштовхувачами тощо. Основні позитивні якості таких стелажів: максимальне завантаження складу і можливість будувати склади великої висоти при економному використанні площі земельної ділянки. До вад належать: порівняно велика металомісткість; підвищена насиченість механізмами; необхідність додаткових перевантажувальних робіт для уникнення залежування товарів, оскільки товари, закладені першими, забираються-останніми.

Стелажі поперечно-глибинного навантаження-розвантаження поділяються на зблоковані і стелажі "роботосистеми"*1. До зблокованих належать стелажі з гравітаційним і примусовим характером переміщення вантажів і прохідні, які становлять багаторамну конструкцію у вигляді блока зрощених стелажів. У прохідних стелажах для виймання вантажу з глибини блока слід послідовно вийняти всі попередні вантажі, утворюючи коридор для "проходу" навантажувача.

*1: {Робот (чеськ. robot) — термін, ужитий уперше К. Чапеком у 1920 p., яким були названі механічні працівники, що замінили людей на важких фізичних роботах у фантастичній п'єсі "R.U.R".}